Doğadan En İyisi
İREKS’ten haberler:
dünya çapında güncel bilgiler

STARA PEKA - Balkan Köy Ekmeği

Geleneksel Lezzet!

Pişirme kapağı kullanımı, en eski ve değişmemiş olan ekmek pişirme yöntemlerinden biridir. Geleneksel bir pişirme yöntemi olan bu uygulamada ekmek, üzeri kor ile kapatılan (ısıtılmış) bir demir kapağın altında pişirilmektedir. Pişirme kapağı, ateşin üzerine ya da bu tarz pişirme yöntemleri için özel olarak üretilmiş fırının içerisine konulmaktadır.

Pişirme kapağı yöntemi günümüzde daha çok et, balık, deniz ürünleri ve sebze yemekleri pişirmek için kullanılmakta olup ekmek için kullanımı eskiye nazaran azalmıştır. İnsanların bu lezzetli ve göz alıcı Balkan köy ekmeğini pişirebilmesi için artık böyle bir zamanı ve yeri bulunmamaktadır.

Kendine has pişirme metodu olan bu Balkan köy ekmeğini, müşterilerimizin daha yakından tanıması için yeni ürünümüz "STARA PEKA" yı geliştirdik. STARA PEKA ile hazırlanan ekmeğin tadı ve kokusu pişirme kapağı ile hazırlanan ekmeğin lezzetinden farksızdır. STARA PEKA, pişirme kapağında veya pişirme kalıbında yapılan ekmeklerde, focaccia tarzı ekmeklerde ve rustik dokunuşa sahip diğer tüm ekmekçilik ürünlerinde kullanılan katkı ilavesiz bir üründür.


STARA PEKA - Balkan Köy Ekmeği